WACHOWA CHIHUAHUA'S 

Australian Champion Peregrine Jp Stand N Deliver ( Import Japan )
"Andy"
Click to enlarge Click to enlarge Click to enlarge


Pedigree for Australian Champion Peregrine Jp Stand N Deliver ( Import Japan )
Breed : Chihuahua (Long Coat) Bred by : Michiko Arakawa - Peregrine Kennels
Sex : Dog Owned by : Mrs. Jennifer Watt
Date of Birth : 26-Oct-14 Handled by : Miss. Amanda Dunne & Mrs. Jennifer Watt
Call Name : Andy Available for stud : No
Sire : Jap Ch Peregrine JP I'm Super Star S: Jap Ch Peregrine JP Heart On Wave S: Madrako Wears it Well
D: Peregrine JP Wild Rose
D: Jap Ch Peregrine JP One Way Love S: Jap, Int, Bel,Eng,Ger,Lux & Ned Ch Peregrine JP Cup O Gold (R)
D: Jap Ch Peregrine JP All Eyes On Me
Dam : Jap Ch Peregrine JP All For You S: Jap Ch Peregrine JP Jimmy Cricket S: Madrako Wears It Well
D: Jap Ch Peregrine JP Good Luck Charm
D: Peregrine JP Rosy Rose S: Jap Ch Peregrine JP Captain Scarlett
D: Peregrine JP Rosy Pink


Recent Show Results
  • 13-Aug-17 Intermediate Of Breed
    Won at Royal Brisbane Show - EKKA (Judge was Ms. S. Bognic (SERBIA))
     
  • 22-May-16 Intermediate of Breed
    Won at Maryborough Kennel Club (Judge was Ms. S. Bendixen)
     
  • 21-May-16 Intermediate of Breed
    Won at Maryborough Kennel Club (Judge was Miss. N. Lane ( NSW ))
     
  • 20-May-16 Intermediate of Breed
    Won at Fraser Coast Ag Show (Judge was Mr. J. Sheppard ( NSW ))
     
  • 15-May-16 Intermediate Of Breed
    Won at Sunshine Coast Kennel Club (Judge was Ms. J Hamilton (NZ))
     
  • 23-Apr-16 Reserve Challenge
    Won at Junior Kennel Club #2 (Judge was Mrs. S Rickard (VIC))
     
  • 17-Apr-16 Reserve Challenge
    Won at Kennel Association of Qld (Judge was Mrs. K Paul (NSW))
     
  • 6-Apr-16 Reserve Challenge / ** RU BOB ** & Junior Of Breed
    Won at RASQ - Toowoomba Royal (Judge was Mr. E Aguilo ( CHile))
     
  • 20-Mar-16 Reserve Challenge / ** RU BOB ** & ** JUNIOR IN GROUP **
    Won at Beaudesert Kennel Club (Judge was Mrs. V Tapp (SA))
     
  • 19-Mar-16 Reserve Challenge & Junior of Breed
    Won at Beaudesert Kennel Club (Judge was Mrs. J Egan (SA))
     
  • 24-Jan-16 Reserve Challenge / ** RUBOB ** & Junior of Breed
    Won at Gold Coast Canine Club (Show 1) (Judge was Mr L Heilmann (SA))
     
  • 16-Jan-16 Reserve Challenge & Junior of Breed
    Won at Burnett Kennel Club (Judge was Mrs. J Butterfield (SA))
     
  • 10-Jan-16 Reserve Challenge / ** RU BOB ** & Junior of Breed
    Won at Darling Downs Kennel Club (Judge was Miss. M Joyce (VIC))
     
  • 9-Jan-16 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & Junior of Breed
    Won at Darling Downs Kennel Club (Judge was Mrs. P Cutler (NSW))
     
  • 2-Jan-16 Reserve Challenge & Junior of Breed
    Won at Maryborough Kennel Club (Judge was Mrs K Santas (NSW))
     
  • 1-Jan-16 Reserve Challenge / ** RUBOB ** & Junior of Breed
    Won at Lockyer Valley Kennel Club (Judge was Mrs V Spence)
     
  • 31-Dec-15 Reserve Challenge / ** RUBOB ** & Junior of Breed
    Won at Lockyer Valley Kennel Club (Judge was Mr S Tassan)
     
  • 13-Dec-15 Reserve Challenge & Junior of Breed
    Won at Uralla & District Kennel Club (Judge was Mrs F Smith (Argentina))
     
  • 29-Nov-15 Junior of Breed
    Won at Grounds Committee - Amenities Show (Judge was Mrs. W Baker (SA))
     
  • 28-Nov-15 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & Junior of Breed
    Won at Dog of the Year Committee (Judge was Mrs S Lancaster (NSW))
     
  • 27-Nov-15 Reserve Challenge & Junior of Breed
    Won at Grounds Committee Directors Show (Judge was Mr. P Wilkes (WA))
     
  • 22-Nov-15 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & ** JUNIOR IN GROUP **
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Mr A Ferruggiaro (USA))
     
  • 21-Nov-15 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & Junior of Breed
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Mrs K Hardwick (NZ))
     
  • 20-Nov-15 Challenge Bitch / ** BEST OF BREED ** & Junior of Breed
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Mrs D Brown (NZ))
     
  • 19-Nov-15 Junior of Breed
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Mr. S Swee Lin (Malaysia))
     
  • 15-Nov-15 Reserve Challenge & Junior of Breed
    Won at Sunshine Coast Kennel Club (Judge was Mr J Palmer (NSW))
     
  • 14-Nov-15 Reserve Challenge & Junior of Breed
    Won at Sunshine Coast Kennel Club (Judge was Mrs. T Dennis (NSW))
     
  • 3-Nov-15 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & ** JUNIOR IN GROUP **
    Won at Maree Kennel Club (Judge was Ms L Horne)
     
  • 17-Oct-15 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & Junior of Breed
    Won at Ipswich Kennel Club #2 (Judge was Mrs. R Seare)
     
  • 13-Oct-15 Junior of Breed
    Won at Waterloo Bay Kennel Club (Judge was Mrs J Weekes (VIC))
     
  • 10-Oct-15 Junior of Breed
    Won at Waterloo Bay Kennel Club (Judge was Mrs N Harris (VIC))
     
  • 10-Oct-15 Junior of Breed
    Won at Waterloo Bay Kennel Club (Judge was Mr K McCarthy (VIC))
     
  • 5-Oct-15 Junior of Breed
    Won at Maree/ Beaudesert KC (Judge was Mr. G Eva (South Africa))
     
  • 3-Oct-15 Junior of Breed
    Won at Maree/ Beaudesert KC (Judge was Mr. T Achariyan (Thailand ))
     
  • 27-Sep-15 Junior of Breed
    Won at Western Suburbs Kennel Club (Judge was Mrs V Schneider)
     
  • 26-Sep-15 Reserve Challenge & Junior of Breed
    Won at Nanango & District Kennel Club (Judge was Mrs V Morrow (NSW))
     
  • 19-Sep-15 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & Junior of Breed
    Won at Dog of the Year Committee (Judge was Mrs M Petersen (Denmark))
     
  • 19-Sep-15 Reserve Challenge & ** OPPOSITE JUNIOR IN SHOW **
    Won at Chihuahua Club Of Qld (Judge was Mr. B Thompson (NSW))
     
  • 13-Sep-15 Reserve Challenge & Junior of Breed
    Won at Darling Downs Kennel Club (Judge was Mrs M Long (NSW))
     
  • 12-Sep-15 Reserve Challenge / ** RUBOB ** & Junior of Breed
    Won at Allora Kennel Club (Judge was Mr M Johnstone (NSW))
     
  • 12-Sep-15 Reserve Challenge & ** JUNIOR IN GROUP **
    Won at Darling Downs Kennel Club (Judge was Mrs A Holman)
     
  • 11-Sep-15 Junior of Breed
    Won at Allora Kennel Club (Show 1) (Judge was Mrs M Markotany (NSW))
     
  • 11-Sep-15 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & Junior of Breed
    Won at Allora Kennel Club (Show 2) (Judge was Mrs P Brown)
     
  • 6-Sep-15 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & Junior of Breed
    Won at Redcliffe Peninsula Kennel Club (Judge was Mr T Tancred (NSW))
     
  • 6-Sep-15 Reserve Challenge & ** JUNIOR IN GROUP **
    Won at Pine Rivers Kennel Club (Judge was Mr A Fry (VIC))
     
  • 5-Sep-15 Reserve Challenge & Junior of Breed
    Won at Pine Rivers Kennel Club (Judge was Mrs S Bateup (VIC))
     
  • 30-Aug-15 Reserve Challenge & Junior of Breed
    Won at Burnett Kennel Club (Judge was Mr G Kerr)
     
  • 28-Aug-15 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & ** JUNIOR IN GROUP **
    Won at Burnett Kennel Club (Judge was Mr J Perfect (NZ))
     
  • 23-Aug-15 Junior of Breed
    Won at All Dogs Sports Spectacular (Judge was Mr. E Soti (SA))
     
  • 16-Aug-15 ** PUPPY IN SHOW **
    Won at Toy Dog Club of Qld (Judge was Mr P Wong (Thailand))
     
  • 7-Aug-15 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & Puppy Of Breed
    Won at Royal Queensland Show - Ekka (Judge was Mr. A Gomez (Columbia))
     
  • 1-Aug-15 Challenge Dog / ** RUBOB ** & Puppy of Breed
    Won at Pine Rivers Show Society (Judge was Mrs A Bowe (NSW))
     
  • 1-Aug-15 Reserve Challenge & Puppy of Breed
    Won at Northern Classic Kennel Club (Judge was Mr B Farrell (NSW)))
     
  • 26-Jul-15 Reserve Challenge & Puppy of Breed
    Won at Ladies Kennel Assoc of Qld (Judge was Mrs. S Gray (TAS))
     
  • 25-Jul-15 Reserve Challenge / ** RU BOB ** & Puppy Of Breed
    Won at Ladies Kennel Assoc of Qld (Judge was Mr. R Broomhall (TAS))
     
  • 19-Jul-15 Reserve Challenge & Puppy of Breed
    Won at Kennel Association of Qld (Judge was Mr S Mills (ACT))
     
  • 18-Jul-15 ** PUPPY IN GROUP **
    Won at Kennel Association of Qld (Judge was Ms E Hindley (ACT))
     
  • 11-Jul-15 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & Minor of Breed
    Won at Samford Ag Show (Judge was Mr A Brown)
     
  • 4-Jul-15 Reserve Challenge & Minor of Breed
    Won at Dayboro Show Society (Judge was Mrs U Greenwood)
     
  • 4-Jul-15 Minor of Breed
    Won at Beenleigh & District Kennel Club (Judge was Ms K Harrison (NZ))
     
  • 3-Jul-15 Minor of Breed
    Won at Laidley Show Society (Judge was Mrs J Tilbrook)
     
  • 29-Jun-15 Minor of Breed
    Won at Gympie District Kennel Club (Judge was Mr D Mahoney (NSW))
     
  • 27-Jun-15 Minor of Breed
    Won at Gympie District Kennel Club (Judge was Mrs L Harwood (VIC))
     
  • 26-Jun-15 Minor of Breed
    Won at Redcliffe Show Society (Judge was Ms R Green)
     
  • 21-Jun-15 Minor of Breed
    Won at Durack Grounds Committee (Judge was Mrs D Byster-Graham)
     
  • 20-Jun-15 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & Puppy of Breed
    Won at Woodford Show Society (Judge was Mrs D Norman)
     
  • 19-Jun-15 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & ** MINOR PUPPY IN GROUP **
    Won at Rosewood Show Society (Judge was Mrs G Hovey-Jacobs)
     
  • 14-Jun-15 Reserve Challenge / ** RUBOB ** & Minor of Breed
    Won at Qld Kennel Council (Judge was Mr R Stoate (VIC))
     
  • 12-Jun-15 Reserve Challenge / ** RUBOB ** & Minor of Breed
    Won at Kalbar Show Society (Judge was Mr A (David) Weil)
     
  • 12-Jun-15 Reserve Challenge & ** MINOR IN GROUP **
    Won at Qld Kennel Council (Judge was Mrs L Thomas Van der Weide (NSW))
     
  • 8-Jun-15 Reserve Challenge & Minor of Breed
    Won at Western Suburbs Kennel Club (Judge was Mrs N Popovich (Canada))
     
  • 7-Jun-15 Minor of Breed
    Won at Ipswich Kennel Club (Judge was Mr J Ireland (Canada))
     
  • 5-Jun-15 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & ** MINOR PUPPY IN GROUP **
    Won at Caboolture Show Society (Judge was Mrs D Heck (Canada))
     
  • 31-May-15 Minor Puppy Of Breed
    Won at Lockyer Valley Kennel Club Inc (Judge was Mrs. L Watson (VIC))
     
  • 29-May-15 Reserve Challenge / ** RUBOB ** & Minor of Breed
    Won at Lowood Show Society (Judge was Mr N Wood)
     
  • 24-May-15 ** MINOR PUPPY IN GROUP **
    Won at Maryborough Kennel Club (Judge was Mr J Burgess)
     
  • 24-May-15 ** BEST MINOR PUPPY IN SHOW **
    Won at Maryborough Kennel Club (Judge was Mr R Harbin (NSW))
     
  • 23-May-15 Reserve Challenge / ** RUBOB ** & Minor of Breed
    Won at Maryborough Kennel Club (Judge was Mr R Harbin (NSW))
     
  • 22-May-15 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & ** BEST MINOR PUPPY IN SHOW **
    Won at Fraser Coast Show (Judge was Mrs D Harbin)
     
  • 17-May-15 Reserve Challenge & Minor of Breed
    Won at Sunshine Coast Kennel Club (Judge was Mrs C McGreevey)
     
  • 16-May-15 Minor of Breed
    Won at Blackbutt Show Society (Judge was Mrs M Broughton)
     
  • 16-May-15 Challenge Dog / ** BEST OF BREED ** & Minor of Breed
    Won at Sunshine Coast Kennel Club (Judge was Mr J Sheppard (NSW))
     
  • 10-May-15 Reserve Dog & ** MINOR PUPPY IN GROUP **
    Won at Brisbane Valley KC (Judge was Mrs. L Nielsen)
     
  • 10-May-15 Minor Puppy Of Breed
    Won at Brisbane Valley KC (Judge was Mrs. A Scott)
     
  • 9-May-15 Reserve Challenge & ** MINOR IN GROUP **
    Won at Brisbane Valley Kennel Club (Judge was Mrs S Tringham)
     
  • 8-May-15 Minor of Breed
    Won at Marburg Show Society (Judge was Mrs K Nichols)
     
  • 2-May-15 Reserve Challenge & Minor of Breed
    Won at Dogs NSW Northern Region Coastal (Judge was Mrs J Horton (VIC))
     
  • 2-May-15 Reserve Challenge / ** RUBOB ** & Minor of Breed
    Won at Clarence Dog Sports (Judge was Ms K Santas)
     
  • 1-May-15 Minor of Breed
    Won at Dogs NSW Northern Region Committee (Judge was Mrs M Hanley)
     
  • 1-May-15 Reserve Challenge / ** RUBOB ** & ** MINOR IN GROUP **
    Won at Clarence Dog Sports (Judge was Mr D Sidebottom)
     
  • 30-Apr-15 Minor of Breed
    Won at Dogs NSW Northern Region (Coastal) (Judge was Mrs S Mashford (VIC))
     
  • 25-Apr-15 Baby of Breed
    Won at Junior Kennel Club (show 1) (Judge was Mrs J Blyth (Tas))
     
  • 25-Apr-15 Baby of Breed
    Won at Junior Kennel Club (show 2) (Judge was Mrs J Egan (SA))
     
  • 19-Apr-15 ** BEST BABY PUPPY IN GROUP **
    Won at Woodenbong Show Society (Judge was Mrs L Rowles (NSW))
     
  • 18-Apr-15 ** BEST BABY PUPPY IN GROUP **
    Won at Bonalbo Show Society (Judge was Mr J Rowles (NSW))
     
  • 3-Apr-15 Reserve Challenge & Minor of Breed
    Won at Clarence Dog Sports (Judge was Mrs T Comerford)
     

 



Contact Details
Mrs Jennifer Watt
Brisbane, QLD, Australia
Phone : 0418153115
Email : [email protected]

Dogz Online - Dogs, Breeders, Puppies